38 SFMD 2016

38

 „Przełomy”

Program Festiwalu:

28 czerwca (wtorek), godz. 20:00, kościół św. Idziego w Bardejovie (SL) – Prolog Festiwalu „Renesans muzyki dawnej” Subtilior Ensemble, Marcin szelest (organy)

W programie polifonia wokalna renesansu oraz muzyka organowa XIX-XX wieku inspirowana muzyką dawną. Organizatorzy umożliwiają chętnym transport powrotny ze Starego i Nowego Sącza. Bilety za przejazd autokarem (w cenie 25 zł) można już zakupić w przedsprzedaży internetowej www.ekobilet.pl/ckis.


6 lipca (środa), godz. 19:30, dom parafialny przy kościele św. Elżbiety w Starym Sączu – uroczysty koncert inauguracyjny - Emilio de Cavalieri: „Rappresentatione di Anima, et di Corpo”, Harmonia Sacra, kier. art. Marcin Szelest

Wystawiony w Rzymie w lutym roku 1600 i następnie wydany drukiem utwór należy do najczęściej wymienianych w podręcznikach „sygnałów” nadejścia nowej epoki, i jednocześnie do najrzadziej wykonywanych „przełomowych” kompozycji w historii muzyki.


7 lipca (czwartek), godz. 19:30,  Klasztor Klarysek w Starym Sączu - „Guillaume de Machaut”, Ars Cantus, kier. art. Tomasz Dobrzański

Przegląd bogatej twórczości czternastowiecznego poety i kompozytora. Obok licznych subtelnych i pięknych motetów, ballad i rond Machaut skomponował Messe de la Notre Dame, uważaną za pierwsze opracowanie muzyczne całego cyklu mszalnego dokonane przez jednego, znanego z nazwiska kompozytora.


8 lipca (piatek), godz. 19:30,  Kino SOKÓŁ w Starym Sączu
Franz Schubert: „Die schöne Müllerin”, Jan van Elsacker (Belgia) – tenor, Anthony Romaniuk (Australia) – fortepian

Jeden z najsłynniejszych cyklów pieśni, przełomowe dzieło Schuberta, po raz pierwszy w Polsce zabrzmi w mistrzowskim wykonaniu znakomitego belgijskiego tenora z towarzyszeniem australijskiego (mieszkającego w Belgii) wirtuoza historycznego fortepianu.


9 lipca (sobota), godz. 19:30,  Kościół św. Elżbiety w Starym Sączu
„Narodziny instrumentalnej wirtuozerii”, Concerto Palatino (Włochy), kier. art. Bruce Dickey

W programie legendarnego zespołu kornetów i puzonów Concerto Palatino znajdą się dzieła włoskich kompozytorów instrumentalistów przełomu XVI i XVII wieku, które zrewolucjonizowały muzykę europejską i pomogły rozwinąć technikę gry na instrumentach smyczkowych i dętych w stopniu wcześniej nie spotykanym.


10 lipca (niedziela), godz. 19:30,  Kościół św. Elżbiety w Starym Sączu - Corelli i Muffat: „Concerti grossi”, {oh!} Orkiestra Historyczna, kier. art. Martyna Pastuszka

Na zakończenie festiwalu powróci prawdziwie rzymski splendor: muzyka instrumentalna końca XVII wieku w wielkiej obsadzie wykonawczej. Alzacki kompozytor Georg Muffat udał się specjalnie do Rzymu, aby tam pod okiem Corellego uczyć się najmodniejszego stylu komponowania na duże zespoły. Jego sonaty ze zbioru Armonico tributo, są pierwszym świadectwem recepcji tego przełomu.

 


SFMD 2018
SFMD 2017
SFMD 2016
SFMD 2015
SFMD 2014
SFMD 2013
SFMD 2012
SFMD 2011
SFMD 2010

Dodaj komentarz

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej organizowany jest od 1975 roku i stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów i zespołów na świecie.