Romantyczna miłość…

Trzeci dzień 38. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej Dzisiaj należał do romantyzmu i związanej z nią często nieszczęśliwej miłości. Zaprezentowana interpretacja cyklu pieśni Franza Schuberta pt. Piękna Młynarka (Die schöne Müllerin) w wykonaniu belgijskiego tenora Jana van Elsackera i australijskiego wirtuoza historycznego – Anthony’ego Romaniuka odbyła się przy lekkich dźwiękach zabytkowego, XIX wiecznego fortepianu. Nie obyło się przy tym bez muzycznych emocji, które traktowały o bólach dojrzewania młodych ludzi i szalonej platonicznej miłości, która w tragiczny sposób starła się z niepohamowaną żądzą.IMG_9699 IMG_9709

Franz Schubert jako jeden z największych twórców muzycznych epoki romantyzmu skomponował pieśń na głos z towarzyszeniem fortepianu, która doskonale wpisuje się w założenia i estetykę epoki. W XIX wieku pieśń stała się idealnym nośnikiem najbardziej osobistych wypowiedzi kompozytorskich dzięki ścisłemu zespoleniu poezji z muzyką. Cykl pieśni Die schöne Müllerin napisany w roku 1823 do słów poety Wilhelma Mullera, symbolicznie otwiera nowy rozdział w historii pieśni przez doskonałość ujęcia tekstu nie tylko w linii melodycznej głosu wokalnego, lecz także w aktywnie współpracującej z głosem partii fortepianu, przy mistrzowskim rozplanowaniu dramaturgii muzycznej całego cyklu. Potwierdzeniem tego był niewątpliwie dzisiejszy, kameralny koncert, który widownia odebrała wyjątkowo ciepło nagradzając międzynarodowych artystów gromkimi brawami.

IMG_9730 IMG_9732 IMG_9745

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej organizowany jest od 1975 roku i stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów i zespołów na świecie.